Євген Рогачов: «До розшуку викраденого немовля залучали до 400 працівників поліції щоденно»
Керівник Головного управління Національної поліції в Полтавській області Євген Рогачов розповів медіа, які версії відпрацьовували правоохоронці під час пошуків новонародженої дитини, яку вкрали з Кременчуцького перинатального центру 14 липня, як і де знайшли немовля, у якому стані воно зараз.
Повідомлення про зникнення новонародженого з перинатального центру в Кременчуку надійшло до поліції в неділю після обіду. Відтоді щоденно до пошуків дитини, а вони тривали близько трьох діб, залучалися від 350 до 400 працівників поліції з Кременчуцького та інших районів, слідчого управління ГУ НП у Полтавській області, карного розшуку та інших підрозділів.
Відпрацьовували кілька версій: сурогатне материнство, викрадення невідомими особами з невідомою метою, наприклад, для перепродажу чи трансплантації органів, викрадення родичами, наприклад, для з’ясування батьківства немовляти, адже в породіллі це вже п’ята дитина, чоловіка немає, усі діти народжені від різних чоловіків, тому міг мати місце внутрішньосімейний конфлікт. Остання версія в першу ж добу відпала: поліграф показав, що ці люди не причетні до викрадення.
«Під час відпрацювання ми встановили реальних свідків, які вказували нам на ознаки злочинця, ми отримали його опис. Це були п’ять працівників медичного закладу, одна породілля, три жителі Кременчука, які працюють у сфері надання послуг, зокрема транспортних. Ми від першого дня опрацьовували відео з 47 камер. Нами було проаналізовано близько 400 годин записів із них. Аналіз відео робили не автоматизовано, у ручному режимі, тому це забрало дуже багато часу», – розповів Євген Рогачов.
Місто й район правоохоронці перекрили одразу. Виставили з півтора десятка блок-постів. Займалися відпрацюванням вокзалів. Перевірили понад 2500 транспортних засобів, які виїжджали з Кременчука, 9 потягів, 85 автобусів, рейсових, маршрутних, таксі тощо. Під час цього відпрацювання вдалося встановити особу, яка відвозила викрадача після скоєння злочину, і з’ясувати місце проживання підозрюваного. У нього був проведений обшук і виявлена новонароджена дитина. Вона перебувала в задовільному стані, схоже, що про неї турбувалися, але немовля одразу передали медикам для обстеження, на сьогоднішній ранок його стан стабільний. Що буде з малюком далі, питання наразі вирішується.
До Єдиного державного реєстру досудових розслідувань були внесені відомості про викрадення дитини (п. 2 ст. 146). У кримінальному кодексі України цією статтею передбачена відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років. Наразі чоловік, якого підозрюють у скоєнні злочину, затриманий, перебуває в ізоляторі тимчасового тримання, вирішується питання щодо вручення йому підозри та обрання сьогодні запобіжного заходу.
«Це місцевий мешканець. Йому 25 років. Особа вдягалася в жіночий одяг, так його зафіксували ті камери, які ми відпрацювали, 6, 7 липня (згідно зі свідченнями людей саме в ці дати злочинець «засвітився» в закладі в перші рази), а також 14 липня. Ми так зрозуміли, що дана особа розвідувала інформацію, як можна безперешкодно пройти, вийти. Ми побачили на деяких камерах її, але камери неналежної якості, тому неможливо було одразу сказати, чи це жінка, чи чоловік. Це вже потім шляхом додаткових слідчих дій ми встановили, що може бути причетний саме чоловік», – зазначив керівник ГУ НП в області.
За словами правоохоронця, чоловік вбирається в жіночий одяг і говорить про себе, як про жінку. Знайомим появу дитини він пояснював всиновленням, а як насправді збирався легалізувати немовля як своє, встановить слідство. Воно триває. Проводить його слідче управління ГУ НП Полтавщини під процесуальним керівництвом обласної прокуратури.
Також органами Національної поліції спільно з прокуратурою досліджується питання роботи перинатального центру в плані умов, які сприяли скоєнню злочину. Внесені відомості до ЄДРДР за ст. 367.
Дотепер у Полтавській області не було зафіксовано випадків викрадення немовлят із пологових будинків.