Непридатними до служби у Харківській області визнають найменше, ніж по всій Україні

Якщо у 2022 році ВЛК на Харківщині визнавали 6% непридатними усіх, хто звертався, то у 2023 — тільки 2%.

У НАЗК дослідили показники роботи ВЛК у 2022 та у 2023 роках. На основі цих даних на документи районних військово-лікарських комісій (ВЛК) Полтавщини наклали арешт, адже у них найбільший показник тих, хто був визнаний непридатним до служби в Збройних Силах України — 20%.

Також Полтавщина входить до п’ятірки регіонів, де зафіксовано найбільшу кількість осіб, визнаних обмежено придатними, – 31% від загальної кількості тих, хто пройшов комісію у 2022 році та 30% за дев’ять місяців 2023 року. Такі дані оприлюднило Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) у грудні 2023 року.  Серед 23 обласних та Київського міського ТЦК та СП ВЛК Харківської області займають такі позиції:

— відсоток осіб, визнаних ВЛК непридатними до військової служби, від загальної кількості тих, хто проходили ВЛК: 6% у 2022 році та 2% у 2023 році, тобто втричі менше. Середній показник по Україні був 8%.

—   відсоток визнаних ВЛК обмежено придатними від загальної кількості осіб, які проходили ВЛК: 23% у 2022 році та 28% у 2023 році. тобто на 5% більше.

«Виявлено суттєву відмінність частки  осіб, непридатних до військової служби, у м. Києві та Полтавській області порівняно із середнім показником по Україні. Зокрема, у 2022 році у м. Києві цей показник перевищував середнє значення (8%) на 9 п.п., а в Полтавській області – на 8 п.п. За 9 місяців  2023 року в м. Києві цей показник перевищив середнє значення (7%) на 11 п.п., а в Полтавській області — на 13 п.п.», — повідомили у НАЗК.

 У НАЗК навіть порахували, які хвороби найчастіше ставали причинами для отримання статусів «непридатний» або «обмежено придатний»: у 2022 році хвороби хребта замінили короткозорість або далекозорість, а в 2023 році хвороби, зумовлені ВІЛ (ст. 5а), замінили хвороби хребта.

«Варто також звернути увагу на те, що в 2022 та 2023 рр. до переліку п’яти найчастіше  застосовуваних статей Розкладу хвороб входять хвороби щитоподібної залози (ст. 13а), гіпертонічна хвороба III стадії (ст. 39а) та серцева недостатність II-Б-III стадії при ішемічних хворобах серця (ст. 40а), діагностування та підтвердження яких є складним та потребує проведення значної кількості лабораторних та інструментальних досліджень. Зазначені хвороби також не мають яскраво вираженого зовнішнього прояву, що дає змогу використовувати такі діагнози для корупційних практик», — йдеться у дослідженні.

Автор: Марія Мирошниченко

Джерело

Новини України