Президент США може переглянути деякі «червоні лінії» щодо війни в Україні

Президент США може переглянути деякі "червоні лінії" щодо війни в Україні

Сполучені Штати дозволили Україні використовувати своє ППО, щоб вражати окремі об’єкти на території РФ. Про це повідомляє провідне американське видання The Washington Post з посиланням на джерела в адміністрації Байдена, передає expres.online.

Як розповів виданню анонімний чиновник в адміністрації Джо Байдена, Штати не обмежують Україну в ударах зброєю, що поставляються ними, по ракетах або винищувачах над територією Росії, «якщо вони становлять загрозу для України».

Білий дім стурбований атаками

При цьому, як кажуть джерела журналістів, Білий дім стурбований ударами України по російських станціях радіолокації в системі попередження про пуски ядерних ракет.

У Вашингтоні побоюються, що подібні атаки «можуть призвести до дестабілізації ситуації». Подібні станції радіолокацій не залучені у війну з Україною, але належать до «чутливих об’єктів».

«Усім має бути очевидно, що США не мають жодного наміру застосовувати ядерну зброю проти Росії. Але, безумовно, є побоювання з приводу того, як Росія може сприйняти, що її стримуючі можливості стають мішенню, а системи раннього попередження зазнають атаки», — заявив чиновник.

Вашингтон передав Києву свою стурбованість двома спробами атак за останній тиждень на радіолокаційні станції, які забезпечують звичайну протиповітряну оборону, а також попереджають про ядерні пуски з боку Заходу. Принаймні один удар в Армавірі, що на південному сході Росії в Краснодарському краї, здається, завдав певної шкоди.

Тим часом український чиновник, знайомий із цією справою, сказав, що Росія використовувала радіолокаційні пункти для спостереження за діяльністю українських військових, зокрема за використанням Києвом повітряної зброї, як-от безпілотників і ракет. Чиновник на умовах анонімності для обговорення делікатного питання безпеки підтвердив, що Управління військової розвідки України несе відповідальність за удари.

Чиновник назвав мету атак

Український чиновник сказав, що метою ударів було зменшити здатність Росії відстежувати дії українських військових на півдні України.

Американські офіційні особи заявили, що вони співчувають тяжкому становищу України — чиновники адміністрації активно зважують, чи зняти обмеження на використання наданої США зброї для ударів усередині Росії. Але якщо російські можливості раннього попередження були б засліплені українськими атаками, навіть частково, це могло б зашкодити стратегічній стабільності між Вашингтоном і Москвою, сказав американський чиновник.

“Росія може подумати, що її здатність виявити ранню ядерну активність проти неї зменшена, що може стати проблемою”, — сказав чиновник.

Відповідаючи на запитання, чому вони націлилися на такий віддалений об’єкт, український чиновник заявив, що Росія “перемкнула всі свої можливості на війну проти України”.

Приблизно три тижні тому, невдовзі після того, як Росія почала наступ на Харків, Україна попросила Сполучені Штати послабити довгострокові обмеження на використання наданої США зброї для нападу на цілі в Росії. Деякі високопосадовці підтримують такий крок, зокрема держсекретар Ентоні Блінкен, який закликав президента Байдена погодитися скасувати обмеження. Білий дім розглядає таку пропозицію, але жодних дій поки не вжито, кажуть чиновники.

На пресконференції в середу в Молдові Блінкен сказав, що Сполучені Штати “не заохочували і не дозволяли удари за межами України, але Україна, як я вже говорив раніше, повинна приймати власні рішення щодо найкращого способу ефективного захисту”.

На тлі все більшого занепокоєння щодо просування Росії на полі бою Вашингтон стикається з тиском з боку НАТО та кількох ключових європейських союзників, що вимагають дозволити Україні використовувати всю силу та діапазон зброї, наданої США.

“Якщо ви не можете атакувати російські сили з іншого боку лінії фронту, тому що вони знаходяться з іншого боку кордону, то, звичайно, ви дійсно зменшуєте здатність українських сил захищати себе”, — сказав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час візиту до Болгарії в понеділок.

Новини України