Вчені знайшли сліди першого на Землі дощу

Вчені знайшли сліди першого на Землі дощу

Дослідники знайшли кристали циркону в гірських породах Західної Австралії. Вони свідчать про те, що близько 4 мільярдів років тому на Землі вже йшов дощ.

Нові дослідження показують, що вперше дощ на Землі пішов близько 4 мільярдів років тому, що на 500 мільйонів років раніше, ніж вважалося раніше. Про це повідомляє Science Alert.

Команда дослідників з Австралії та Китаю використовувала ізотопи кисню, що містяться в стародавніх мінералах, щоб визначити, коли на нашій планеті випали перші дощі.

Найстаріший збережений матеріал земної кори зберігається в Джек-Хіллз, Австралія. За 4,4 мільярди років ці первинні мінерали зазнали лише незначних змін під впливом тепла і тиску. Хоча сьогодні це посушливий, червоний і пильний ландшафт, дослідники знайшли в кристалах циркону сліди найдавніших дощів на Землі.

Провідний автор дослідження, геолог Хамед Гамалелдін з Університету Кертіна, пояснює, що незвично легкі ізотопні сигнатури, які вони знайшли в кристалах циркону, датуються 4 мільярдами років, що змінює наше розуміння ранньої історії гідрології планети.

Для аналізу мікроскопічних кристалів циркону дослідники використовували мас-спектрометрію вторинних іонів. Це дозволило їм визначити ізотопний склад кисню в магмі, з якої утворилися ці зерна. Результати показали, що зразки мають надзвичайно легкий ізотопний склад кисню, що можливо лише в тому випадку, якщо кристали піддавалися впливу прісної води, зокрема, метеоритної.

«Такі легкі ізотопи кисню, як правило, є результатом впливу гарячої прісної води на гірські породи на глибині кількох кілометрів під поверхнею Землі. Докази існування прісної води так глибоко всередині Землі кидають виклик існуючій теорії про те, що чотири мільярди років тому Земля була повністю вкрита океаном», — каже Гамалельдієн.

Натомість, отримані результати вказують, що сушу і прісні водойми могло бути сформовано набагато раніше, ніж вважалося, і це могло створити сприятливі умови для зародження життя.

Раніше повідомлялося, що найменшу з відомих людиноподібних мавп, яка жила 11 млн років тому, знайшли в Німеччині.

Новини України