Зростання тарифів та податків: що чекає Україну та українців у червні

Зростання тарифів та податків: що чекає Україну та українців у червні

Фото: minfin.com.ua

Тарифи: чекаємо на зростання

Обіцянки не підвищувати тарифи або хоча б диференціювати їх не виконані. З 1 червня вартість електроенергії для населення зросте  до 4,32 грн за кВт*годину, тобто на 63,6%. Відповідно до затвердженої урядом постанови, такий тариф встановлено до 30 квітня 2025 року.

Зверніть увагу, що це підвищення перевищує навіть очікування не надто оптимістично налаштованих експертів, які говорили про зростання до 3,5 грн., максимум 4 грн. за кВт*годину.

При цьому квартири та будинки, обладнані електроопаленням, сплачуватимуть в опалювальний період за тарифом 2,64 грн за кВт*год. Такий тариф діятиме з 1 жовтня до 30 квітня за умови споживання до 2000 кВт*год. Якщо споживання вище, то тариф для таких будинків становитиме 4,32 грн.

З 1 червня зміняться тарифи на воду для непобутових споживачів ПАТ АК «Київводоканал». Зокрема тарифи на централізоване водопостачання для суб’єктів господарювання зростуть з 5,51 грн до 9,66 грн за кубометр (без ПДВ), для споживачів, які не є суб’єктами господарювання, з 13,47 грн до 21,42 грн за кубометр (без ПДВ) ). Тарифи на централізоване водовідведення зростуть відповідно з 4,43 грн до 6,79 грн за кубометр (без ПДВ) та з 11,85 до 17,64 грн за кубометр (без ПДВ).

При цьому тарифи для домогосподарств залишаться на рівні, що діяв станом на 24 лютого 2022 року: 13,47 грн за куб для водопостачання та 11,85 грн за куб для водовідведення (обидва без ПДВ).

Нова дитяча допомога

В Україні запроваджено новий вид соціальної допомоги для сімей, які тимчасово беруть до себе дитину. Про це повідомили у Кабміні України.

Програма «Дитина не одна» поширюється на дітей, які залишилися без батьківського піклування, але не набули відповідного статусу та перебувають на утриманні родичів, знайомих чи відданих до притулків та дитячих будинків. Процес оформлення соціального статусу для дитини займає до шести місяців, на цей період призначається допомога. Її можуть оформити, якщо батьки чи один із батьків:

помер чи загинув (а інший не виконує своїх зобов’язань щодо виховання); перебуває у російському полоні; у розшуку як зниклий безвісти; у тимчасовій окупації чи оточенні; позбавлений волі країною-агресором.

Для отримання допомоги людина, яка взяла дитину на тимчасове виховання, має постійно проживати в Україні. Також виплату можуть оформити прийомні батьки та батьки-вихователі.

Розмір допомоги складає:

для дітей віком до 6 років – 6407 гривень; для дітей віком від 6 до 18 років – 7990 гривень; для дітей віком до 6 років з інвалідністю – 8970 гривень; для дітей віком від 6 до 18 років з інвалідністю – 11 186 гривень.

Із заявою можна звернутися до органів соцзахисту населення, ЦНАПів, виконавчих рад територіальних громад.

Додаткова грошова допомога

Пенсіонери, які проживають на територіях активних чи можливих бойових дій, у червні зможуть отримати додаткову грошову допомогу від Всесвітньої продовольчої програми ООН. Ця програма була продовжена у квітні 2024 року ще на 3 місяці, і червень стане останнім запланованим місяцем для виплати допомоги.

Право на отримання додаткової грошової допомоги мають пенсіонери, які відповідають таким умовам:

одержують пенсію у розмірі менше 3250 грн; проживають на територіях активних чи можливих бойових дій; не отримували з 1 березня 2023 року додаткових грошових виплат від міжнародних організацій та/або допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Перелік одержувачів виплат визначається з урахуванням інформації, яка міститься у базах даних Пенсійного фонду України. Виплата додаткової допомоги припиняється у разі, якщо пенсіонер перестає відповідати хоча б одній із зазначених умов.

Зростання пенсій для працюючих пенсіонерів

Як ми вже писали раніше, у квітні відбувся автоматичний перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів. Цей перерахунок було здійснено для пенсіонерів, які продовжуватимуть працювати після виходу на пенсію, за умови, що з моменту останнього перерахунку минуло два роки. За попередніми оцінками, це мало торкнутися понад 650 тис. працюючих пенсіонерів. Сума підвищення пенсії залежить від індивідуальних показників, таких як стаж роботи та розмір розрахункової пенсії.

Однак підвищену пенсію пенсіонери, що працюють, не отримали ні в квітні, ні в травні. Справа в тому, що сам перерахунок відбувається після того, як у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування з’являються дані щодо сплати ЄСВ за перший квартал поточного року. Збір цих даних триває до 10 травня, тож пенсіонери, яким було проведено перерахунок, отримають збільшені розміри пенсійних виплат у червні. При цьому доплату буде нараховано за всі попередні місяці, починаючи з 1 квітня.

Податки: не за горами законопроєкт

У планах уряду підвищити ставку ПДВ на 2-3%, а також збільшити з 1,5% до 5% військовий збір. Таку ж ставку військового податку 5% можуть запровадити і для ФОП. Експерти кажуть, що підвищення податків справді не виключено через зростання військових видатків.

Поки що з приводу підвищення зазначених податків тривають дискусії. З одного боку, вони можуть принести до скарбниці сотні мільярдів гривень. З іншого боку, посилення податкового тиску може призвести до зростання ухилення від сплати податків. До Ради відповідний законопроєкт може потрапити наприкінці червня.

«Нам необхідно підвищити і видаткову, і доходну частину бюджету для фінансування армії, яку ми фінансуємо за рахунок внутрішніх джерел. Ми не можемо взяти ці кошти в борг у партнерів, — написав голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев у своєму телеграмі. — Про яку суму йде мова? Кабмін зараз підраховує потреби, але вони дуже великі. Щонайменше 300 млрд до кінця року».

Докладно про підвищення податків ми писали тут.

Новий сайт «Укрзалізниці»

« Укрзалізниця » запускає оновлений сайт для купівлі квитків, який створений за допомогою сучасних дизайнерських та ІТ-рішень.

На оновленому сайті доступні такі функції:

купівля квитків на будь-який поїзд; у тому числі квитки на потяги Київ – Варшава та Київ – Відень після верифікації облікового запису через «Дія.Підпис»; повернення квитків на міжнародні рейси після верифікації облікового запису; придбання квитків у жіночі купе; придбання квитків зі знижкою для студентів; покращений пошук поїздок з пересадками; можливість докупити квиток на тварину чи багаж та дізнатися вартість цих квитків до придбання; ⁠безготівкова оплата квитків за допомогою Apple Pay та Google Pay; доступ до онлайн-табло вокзалів по країні.

«Укрзалізниця» впроваджуватиме поступовий перехід зі старого сайту на новий для максимального комфорту всіх користувачів.

Джерело

Новини України