Аналіз твору
Час публікації. 1974 рік.
Автор. Емма Андієвська (нар. 1931р) – українська письменниця, поетеса та художниця.
Тема. Розповідь про пригоди двох пальців, які намагалися вирішити, хто з них кращий.
Ідея. Утвердження думки, що сміх і почуття гумору об’єднують людей, тож ніщо не може їх здолати; уславлення братерської любові, ладу в родині, взаємодопомоги; засудження сімейних чварів, суперечок, війни.
Проблеми. Дружба та єдність; сила гумору та щирого сміху; родина; стосунки дітей у родині.
Композиція і сюжет твору
«Казка про двох пальців» – це фантастична історія про двох братів-пальців, які ніяк не могли знайти собі гідне місце на руці та вирішити, хто з них найкращий. Тож поки рука заснула, вони втекли на пошуки пригод. На деякий час доля розділила братів, і вони одразу відчули себе дорослішими. Та саме під час розлуки брати зрозуміли наскільки краще їм було разом та як не вистачає один одного. Вони зрозуміли, що їхній дружній сміх та братерська любов здатні подолати будь-які перешкоди. Коли брати-пальці разом, то ніщо не зможе зламати їхню силу. Відтоді пальці, нехай і невидимі, живуть на руці у злагоді. Казка навчає, що кожному із нас потрібен друг, що інколи близькі люди бувають такими далекими по духу, тому сваряться між собою, не розуміючи, що дружба та єдність – сила здатна подолати всі життєві труднощі.
Експозиція. Розповідь про часи, коли рука мала ще сім пальців і не приділяла багато часу своїм дітям.
Зав’язка. Двоє найменших пальців пішли в світ, щоб здобути слави і знайти суддю, який скаже, хто з них надається на перше місце на руці.
Розвиток дії. Брати мандрували різними дорогами, забувши про братерство. За якийсь час вони стрілися біля королівства, яке лежало на самому кінці світу. Вони вирішили удвох шукати собі слави. Брати познайомилися з королевою Лампою і стали її лицарями. Пальці йдуть на боротьбу з невидимими ворогами і приборкують невидимих ворогів своїм сміхом. Невидимі вороги ніяк не могли влучити в розсміяних супротивників. Бо скеровані проти жартунів удари, відскакували, як гумові м’ячі, оскільки немає на світі зброї, яка здолала б убити добрий жарт і щирий сміх. Пальці вийшли переможцями без жодного зусилля. Проте ставши переможцями, вони раптом побачили, що самі робляться невидимими.
Кульмінація. Братам-пальцям перехотілося знати, хто з них найкращий. Вони вирішили повернутися на батьківщину-руку.
Розв’язка. Всі пальці помирилися і жили в злагоді. А двох пальців тепер ніхто не бачить.