Дія спрощених умов завершується вже за кілька тижнів.
Європейський Союз не буде продовжувати «торговельний безвіз» з Україною. Дія спрощених умов для експорту української продукції завершується з 5 червня 2025 року.
Таку заяву зробив прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск, повідомляє RMF24. Він нагадав, що механізм автономних торговельних заходів (АТМ), що передбачав лібералізацію торгівлі з Україною, в Польщі було підтримано ще урядом Матеуша Моравецького.
«Тоді я не сказав жодного поганого слова. Але знадобилося лише три-чотири місяці, щоб зрозуміти, що цей механізм не є розумним, що він загрожує стабільності польського ринку. І треба було вжити заходів, щоб його заблокувати – перш за все, тоді йшлося про зерно, але не тільки. (…) Ми бачили тисячі вагонів із зерном, які щодня їхали до Польщі, а ви перед камерами говорили, що все чудово», – сказав він.
Туст зауважив, що його уряд дбатиме про польські економічні інтереси, навіть якщо вони будуть «у конфронтації» з українськими інтересами:
«Я не маю з цим проблеми, тому що ніхто не скаже мені, що я антиукраїнський, коли йдеться про російсько-українську війну».
Премʼєр зазначив, що після вступу на цю посаду він майже одразу ініціював кампанію, щоб переконати ЄС відмовитися від «торговельного безвізу» з Україною. Він також додав, що Польща хоче допомогти Україні у війні, але це не має бути за рахунок польських виробників і фермерів.
«І ми це отримали – з 5 червня такого механізму не буде. Ми повертаємося до ситуації, яка була до війни в плані прикордонного режиму», – констатував він.
«Торговельний безвіз» для України
«Торговельний безвіз» між Україною та ЄС діє з 4 червня 2022 року. У такий спосіб ЄС намагався підтримати українську економіку під час війни, діяти 4 червня 2022 року як один зі способів підтримки української економіки під час війни, тимчасово скасувавши мита й квоти на експорт продукції з України.
Торговий представник України та заступник міністра економіки Тарас Качка, говорячи про можливість скасування «торговельного безвізу», наголошував, що повернення до режиму вільної торгівлі, який діяв до війни, є найгіршим сценарієм. За його словами, по промислових товарах мит не було і не буде, така ж ситуація і з більшістю аграрних товарів.
Качка також нагадав, що на початку війни не працювали всі українські порти, зараз же продукція експортується і морем.