В Іраку виявили рельєф із зображенням останнього ассирійського царя

В Іраку виявили рельєф із зображенням останнього ассирійського царя

Рельєф не лише є видатним зразком ассирійського мистецтва, а й проливає світло на релігійні уявлення та ідеологію влади в часи пізньої Ассирійської імперії.

Археологи з Гайдельберзького університету здійснили виняткове відкриття в стародавньому місті Ніневія, що поблизу сучасного Мосула в Іраку. Під час розкопок у Північному палаці царя Ашурбаніпала дослідники виявили величезний кам’яний рельєф — скульптурне зображення на площині з відтворенням самого володаря в оточенні двох головних ассирійських божеств та інших фігур, яке датується VII століттям до н.е.

На рельєфі центральне місце займає цар Ашурбаніпал — останній великий правитель Ассирійської імперії. По обидва боки від нього зображено головних богів пантеону: Ашура, верховного бога ассирійців, і Іштар, богиню-покровительку Ніневії. За ними йде фігура рибного духа, що благословляє царя на спасіння і життєву силу, а також фігура з піднятими руками, яка, за припущеннями дослідників, могла бути чоловіком-скорпіоном — захисником та магічним створінням із месопотамської міфології.

Рельєф має розміри 5,5 метра завдовжки та 3 метри заввишки, вага — близько 12 тонн. Його знайшли у тронному залі палацу — у ніші, розташованій навпроти головного входу. За словами професора Аарона Шмітта з Інституту доісторичної, протоісторичної та стародавньої близькосхідної археології, це відкриття є унікальним — досі не існувало ассирійських рельєфів, де зображено головних богів.

У ХІХ столітті британські археологи вже досліджували цей палац, але знайдений нині рельєф залишився недоторканим, оскільки, як припускають сучасні вчені, був занурений у заповнену ґрунтом яму, створену в епоху еллінізму — у III–II століттях до н.е.

У співпраці з Іракською радою у справах старожитностей планується реставрувати рельєф і повернути його на історичне місце у Північному палаці, з перспективою подальшої музейної експозиції для публіки.

Публікація наукового аналізу цього рельєфу очікується найближчими місяцями.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що у турецькому «Місті гладіаторів» виявили 2000-річний саркофаг.

Новини України