Існують посади, обійнявши які, цілком до цього порядні люди рано чи пізно стають корупціонерами. Однією з таких посад є місце голови сільської ради у Зорі, що за двадцять кілометрів від Рівного. Знаходячись у кріслі голови Михайло Олійник встиг двічі за кілька років отримати підозру в отриманні хабаря, після чого написав заяву про звільнення. Наталія Фрейздорф, яка після нього почала виконувати обов’язки голови, довго не чекала — виплатила премію власній доньці, і отримала підозру в корупції. Для цього їй знадобилося лише два місяці перебування у кріслі сільського голови. Цікаво, чи довго протримається без підозри наступник Наталії Фрейздорф, якщо і їй, услід за Михайлом Олійником, доведеться залишити крісло сільського голови? Розгляд справи в суді призначено на четвер, 3 липня.
Прокуратура Рівненської області відмовляється коментувати цю справу. Адже будь-які коментарі до офіційного початку розгляду справи по суті можуть трактуватися як тиск на суд або підозрюваного. Відомо, що на Наталію Фрейздорф було складено адміністративний протокол через порушення вимог статті 28 Закону України «Про запобігання корупції». В ній йдеться, що посадовці не мають права вчиняти дії чи приймати рішення у власних інтересах та інтересах близьких осіб при прийняті їх на роботу, преміюванні, встановленні надбавок та доплат. У суді будуть доводити, що секретар сільської ради підписала документи про призначення премій своїй доньці, яка працює начальницею служби у справах дітей. Такий проступок карається штрафом у розмірі 3 400 гривень. Окрім цього, суд може ухвалити рішення внести оштрафовану особу до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення.
Подібний випадок став приводом у липні 2023 року до відсторонення з посади міського голови Рівного Олександра Третяка. Він підписав розпорядження про виплату премії керівниці апарату міської ради Марії Корнійчук. А вона була однією з тих, хто вносив кошти до виборчого фонду Олександра Третяка під час виборчої кампанії у 2020 році. Суд визнав Третяка винним у корупційному правопорушенні та зобовʼязав сплатити штраф у розмірі 6 800 гривень, лишився посади та прийняв рішення про внесення його до «реєстру корупціонерів».
Загалом по області за минулий рік було надіслано до суду 477 протоколів про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією. Притягнуті до відповідальності особи уже сплатили 117 тис. грн штрафів, що майже втричі більше за аналогічний період 2023 року. До відповідальності було притягнуто 22 очільника та посадовця комунальних та державних підприємств, 16 депутатів сільських, селищних, міських, районних рад, 11 працівників лісового господарства, 9 держслужбовців, 8 службових осіб системи судоустрою, 6 посадовців органів місцевого самоврядування та 5 працівників органів системи МВС України.
Богдан СЛОНЕЦЬ